Kolombiya daki en büyük perakende zincirlerinden biri olan Grupo EXITO, her yeni ürününe EPC Gen 2 - UHF pasif RFID etiketlerini yerleştirerek büyük bir pilot uygulama başlattı.

Grupo EXITO kayıp önleme bölümü başkanı Luis Fernando Castañeda,”Projenin amacının ürünlerin sistemde görünürlüğünün yanısıra onların dağıtım merkezine ve satış noktalarına ulaşımını takip etmek , böylece Washington D.C. ye kadar olan bölgede iş süreçlerini gözlemlemek” olduğunu belirtti. Ayrıca bu uygulama ile nakliye sonuçlarını öğrenme, ürün kontol ve güvenliği dahil olmak üzere tüm tedarik zincirini daha yakından takip edilebileceğini ifade etti.

RFID uygulaması ile, EXITO Techno deposunda envanter sayımı yapma maliyeti yüzde 93 azalma gösterdi .

Castañeda; “2012 Ocak ayından beri yapılan bu deneme sürecinde; ürünlerin kaybolma ya da çalınma yüzdesi %89-%99 iken; RFID etiketleri sayesinde bu oranın %20lere kadar gerilediğini belirterek, RFID ürünlerinin deneme yapıldığı pilot mağazada envanter sayım için harcanan maliyet zaman ve işgücünün %93 azaldığını” vurguladı.Ayrıca Castañeda; “RFID etiketleri işgücü ve zaman için inanılmaz bir potansiyele sahip.Ekonomik olarak kullanılabilir ve uygulaması kolay. İlerleyen zamanlarda biz tedarikçilerin bu etiketle çalışması zorunlu olabilir.” dedi.