Robotlar eşyalarınızı bulup getirecek!

Bilimkurgu filmlerinde ev işlerine yardımcı olan robotlar için pratikte erken olabilir ama teoride hiç de erken değil. Bu konu ile ilgili çalışmalar yıllardır devam ediyor. Bu çalışmalar sonucunda bulunan RFID teknolojisi ise robotların eşyaların konumunu saptamasına yardımcı oluyor.

Eşyalara yerleştirilen RFID etiketleri sayesinde robotlar "soğuk-sıcak" oyununda olduğu gibi sinyaller alıyor ve evin herhangi bir yerine yerleştirilmiş olan nesneleri kolaylıkla bulabiliyor. Antenini sürekli hareket ettirerek evin içinde dolaşan robot sinyallerin daha yoğun geldiği yöne doğru gidiyor ve sonunda aradığı eşyayı buluyor.

Bu sistem ev işlerinden ziyade gelecekte hastane ve benzeri kurumlarda çokça başvurulabilecek bir yöntem. Gelecekte bu teknoloji sayesinde robotlar hastalara doğru ilaçları doğru zamanda verebilecek. Böylelikle hastanelerde büyük bir problem olan yanlış ilaç verme sorunu büyük ölçüde çözülmüş olacak.

Robotlar şimdiye kadar televizyon kumandası, saç fırçası, cep telefonu, ve ilaç şişesi gibi bir çok obje ile denendi ve hepsinde başarılı sonuçlar aldı.

Bakalım bu robotların evimize ve diğer kuruluşlara girmeleri ne kadar vakit alacak?

Kaynak:www.haberler.com