Wipelot RTLS Madencilik IoT çözümü Türkiye’nin önde gelen maden ocaklarında kullanılmaya başlandı. Sistem, yer altında kilometrelerce uzunluktaki galerilerde ve yer üstünde milyonlarca m2’lik alanlarda metre altı konum hassasiyeti ile çalışmaktadır. Kullanılan mesh RF protokolü ve yüksek hassasiyetli konum teknolojisi sayesinde veri iletişimi için alternatif yollar bulabilme, kolay kurulum, yüksek kullanılabilirlik ve hassas takip özellikleri sunmaktadır. Sistem içerisinde yer alan binlerce IoT uç noktası, yer altındaki tüm noktalardan ve yer üstündeki açık alanlardan topladıkları bilgileri merkez ofise ulaştırmaktadır.

Sistem, aşağıda yer alan modülleriyle tam ve kapsamlı bir çözüm sağlamaktadır:

Yeraltı Personel İş Güvenliği Sistemi: Sistem, yer altındaki personelin gerçek zamanlı konumunu, durumunu ve acil yardım isteklerini yönetmektedir.

Açık Maden Personel İş Güvenliği Sistemi: Sistem, yer üstündeki açık madenlerde personelin gerçek zamanlı konumunu, durumunu ve acil yardım isteklerini yönetmektedir.

Araç Takip – Ekipman Takip : Sistem, yüzlerce araç ve ekipmanı metre altı konum hassasiyeti ile takip etmektedir. Ayrıca hız ve mesafe bilgilerini de sağlamaktadır.

Kapı Kontrol: Araç ve ekipmanların hassas konum takibinin yapılması, sistem üzerinde özel alanlar ve sanal kapılar oluşturulurak araç ve ekipman trafiğinin yönetilebilmesini sağlamaktadır.

Ortam İzleme Entegrasyonu: Sistem içerisinde sahada yer alan mevcut bir ölçüm sistemi (gaz, sıcaklık, nem vb.) kullanılabileceği gibi RF özellikli sensörler eklenerek de bir çözüm sağlanabilir.